24
|
ISC’13
|
Conference & Exhibition Guide
Conference & Exhibition Guide
|
ISC’13
|
25
General Information
Sunday, June 16
Monday, June 17
Tuesday, June 18
Wednesday, June 19
Thursday, June 20
Exhibition
Tutorials
| Sunday, June 16
Sunday, June 16 |
Tutorials
08:00 am − 09:00 am
Welcome Coffee
CCL, Level -1
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 01
CCL, Level +2, Seminar Room 6/7
Performance Analysis & Optimization on Extreme-Scale Systems
Presenters:
Bernd Mohr, JSC
Martin Schulz, LLNL
Brian Wylie, JSC
09:00 am − 06:00 pm
Tutorial 02
CCL, Level +2, Seminar Room 8
Node-Level Performance Engineering
Presenters:
Georg Hager, Erlangen Regional Computing Center
Jan Treibig, Erlangen Regional Computing Center
Gerhard Wellein, Erlangen Regional Computing Center
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 03
CCL, Level +2, Lecture Room 9
Advanced OpenMP Programming
Presenters:
Bronis R. de Supinski, LLNL
Michael Klemm, Intel
Christian Terboven, RWTH Aachen University
Ruud van der Pas, Oracle
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 04
CCL, Level +2, Lecture Room 10
InfiniBand & High-Speed Ethernet for Dummies
Presenters:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 05
CCL, Level +2, Lecture Room 11
Hands-on with CUDA: C/C++ & Fortran
Presenters:
Thomas Bradley, NVIDIA
Jiri Kraus, NVIDIA
Peter Messmer, NVIDIA
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 06
CCL, Level +2, Lecture Room 12
A Beginner’s Guide to SuperComputing
Presenters:
Andrew Lumsdaine, Indiana University
Thomas Sterling, Indiana University
09:00 am − 01:00 pm
Tutorial 07
CCL, Level +2, Seminar Room 13
Dense Linear Algebra with MAGMA & PLASMA
Presenters:
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
Jakub Kurzak, University of Tennessee
Hatem Ltaief, KAUST
09:00 am − 06:00 pm
Tutorial 08
CCL, Level +2, Seminar Room 14/15
Advanced Parallel Programming with MPI & OpenMP
Presenters:
Pavan Balaji, Argonne National Laboratory
Torsten Hoefler, ETH Zürich
Martin Schulz, LLNL
11:00 am − 11:30 am
Coffee Break
CCL, Level +2, Atrium
01:00 pm − 02:00 pm
Lunch
CCL, Level +2, Atrium
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 09
CCL, Level +2, Seminar Room 6/7
Hybrid Parallel Programming with MPI & OpenMP
Presenters:
Georg Hager, Erlangen Regional Computing Center
Gabriele Jost, AMD
Rolf Rabenseifner, HLRS
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 10
CCL, Level +2, Lecture Room 9
Hands-on with Intel Xeon Phi
Presenters:
William L. Barth, University of Texas at Austin
Kent Milfeld, University of Texas at Austin
Daniel C. Stanzione, University of Texas at Austin
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 11
CCL, Level +2, Lecture Room 10
Advanced Topics in InfiniBand & High-Speed
Ethernet for Designing HEC Systems
Presenters:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 12
CCL, Level +2, Lecture Room 11
Hands-on with OpenACC
Presenters:
Thomas Bradley, NVIDIA
Jiri Kraus, NVIDIA
Peter Messmer, NVIDIA
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 13
CCL, Level +2, Lecture Room 12
OpenCL for Heterogeneous Clusters
Presenter:
Jaejin Lee, Seoul National University
02:00 pm − 06:00 pm
Tutorial 14
CCL, Level +2, Seminar Room 13
Large-Scale I/O with ADIOS
Presenters:
Scott Klasky, ORNL
Norbert Podhorszki, ORNL
04:00 pm − 04:30 pm
Coffee Break
CCL, Level +2, Atrium
1...,4-5,6-7,8-9,10-11,12-13,14-15,16-17,18-19,20-21,22-23 26-27,28-29,30-31,32-33,34-35,36-37,38-39,40-41,42-43,44-45,...124